ציוד מכני הנדסי
מוסך הטרקטור 1-700-700-196
טוב לדעת...

 

יצירת קשר מהיר
שם:
טלפון:
מייל:
הודעה:

  אני מעוניין להצטרף למועדון הלקוחות

      ולקבל עדכונים במייל

מעמיס טלסקופי - Telescopic Handler / Telehandler

כינויים: מעמיס טלסקופי / מעמיסים טלסקופים ; מלגזה טלסקופית / מלגזות טלסקופיות.

 

 

מה זה מעמיס טלסקופי?

הוא דומה בהופעתו ובתפקודו למלגזה אך הינו יותר מנוף מאשר מלגזה.

זהו כלי רב-תכליתי בשל תוספת זרוע טלסקופית היכולה להאריך לפנים ולמעלה מהציוד המכני.

בקצה הזרוע הטלסקופית המפעיל יכול להתקין אחד ממבחר ציודים נלווים כמו:

קלשונים, כף העמסה, מאריך, דוד בטון, סל אדם ועוד.

מעמיס טלסקופי הומצא לראשונה ע"י חברה מאנגליה בשם MATBRO. בתכנון הראשוני היה בנוי באמצעות זרוע טלסקופית שמוקמה במרכז חלקו הקדמי בעוד שתא הנהג מוקם בחלקו האחורי. רק בהמשך הפך פופולרי העיצוב הקיים של מעמיס טלסקופי עם זרוע טלסקופית בעלת מתלה אחורי ותא נהג הממוקם לצד הזרוע הטלסקופית.

 

היישומים העיקריים בעבודה עם מעמיס טלסקופי 

היישום השכיח ביותר לעבודה עם מעמיס טלסקופי הינו הזזת מטענים אל ומאזורים שאינם ברי-גישה למלגזה שגרתית. למשל, ביכולתו של מעמיס טלסקופי להוריד משטח מתוך טריילר ולמקם מטענים על גגות בניינים ומקומות גבוהים אחרים. יישום זה היה אחרת מצריך שימוש במנוף שאינו תמיד מעשי או יעיל מבחינת זמן. כיום מייצרות חברות מעמיס טלסקופי המסוגל לבצע מספר רב של משימות המצריכות הרמת מטענים כבדים ולהגיע ל – 5 ואפילו 6 קומות מן הקרקע.

השימוש במעמיס טלסקופי מהווה אלטרנטיבה משתלמת כלכלית לעומת שימוש בציוד הרמה אחר להרמת חומרי בנין וחוסך מהקבלן מלהתעסק עם בעיות בעבודה השוטפת.

 

בטיחות בעבודה עם מעמיס טלסקופי

היתרון בעבודה עם מעמיס טלסקופי מהווה גם את מוגבלותו העיקרית: בזמן שזרוע מעמיס טלסקופי מתארך או מורם בעת נשיאת מטען, גדל המומנט ביחס למרכז הכובד של הכלי ולכן יציבותו נפגמת על אף המצאות משקולות בחלקו האחורי. משמעות הדבר שכושר ההרמה פוחת במהירות עם גדילת רדיוס העבודה (המרחק שבין קדמת הגלגלים למרכז כובד המטען).  

מפעיל הציוד מצוייד בטבלת עומסים העוזרת לו לקבוע האם באפשרותו לבצע משימה תוך שהוא לוקח בחשבון נתונים כעומס מורם, זוית הזרוע ביחס לקרקע וגובה העומס מהקרקע. במידה וטעה בהערכת הגורמים הנתונים מצויד מעמיס טלסקופי ברוב המקרים במחשב וחיישנים המפקחים על הציוד המכני ויתריע בפני המפעיל ו/או ינתק הפעלת פקדים במידה וימצא בגבולות העבודה הבטיחותיות של הציוד. בחלק מדגמי מעמיס טלסקופי מצויות רגליים קדמיות הקרויות מייצבים. כאשר הן יציבות על הקרקע (במצב נייח) הן מעניקות למעמיס הטלסקופי את היכולת להאריך את יכולת ההרמה.

 

השכרה מול קניה של מעמיס טלסקופי

ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון בעת ההחלטה אם לשכור או לקנות מעמיס טלסקופי. "קבלנים רבים מעלימים עין מהעלויות המצטברות בבעלות על מעמיס טלסקופי שבדרך כלל עולה על עלות ההשכרה", אומר עזרא יעקב מנכ"ל ובעלים של חברת מוסך הטרקטור עזרא בע"מ.

"כלל הברזל במקרה זה הינו שאם קבלנים מצפים להשתמש במעמיס טלסקופי למעלה מ – 75% מהזמן – יום אחר יום, שבוע אחרי שבוע, חודש אחר חודש, לאורך כל השנה – אז הם צריכים לשקול לקנות מעמיס טלסקופי. אחרת, השכרת מעמיס טלסקופי כמעט תמיד השיטה החסכונית ביותר, מה גם שלהשכיר מעמיס טלסקופי הינה הוצאה מוכרת במס".

עוגן יעקב סמנכ"ל החברה אומר "יש מי שיחליט שאם הוא משכיר ארבעה מעמיסים טלסקופים העובדים במהלך כל השנה, אז כדאי שיקנה אחד, מה שיכול להתפרש כחיסכון בעלויות. מצד שני, ישנן חברות שפשוט אינן מעוניינות לקשור את ההון שלהן בציוד אם זה לא הכרחי".

 

הדבר הראשון שקבלנים צריכים להתייחס אליו הוא כמובן עלות הקניה של מעמיס טלסקופי.

בשלב הבא יש לקחת בחשבון עמלות הקשורות לאפשרויות מימון ואת העובדה שערכו של שווי הציוד יורד עם הזמן. בנוסף לכל זה, ישנם תשלומים עבור בעלות על מעמיס טלסקופי הכוללים ביטוחים, אגרות ועלויות שוטפות. וזה לא נגמר שם. על הקבלנים גם לשקול את העלויות הכרוכות בתחבורה, אחסון, תחזוקה כולל תיקוני שדה. כמה נהגים דרושים להוביל את הציוד מאתר לאתר? כמה יעלה להחזיק בבעלות טריילר? כמובן יש לקחת בחשבון הוצאות בנושא תחבורה כמו דלק, מיסים, עלויות רישוי ואגרות נוספות על הדרך עבור המשאית.

לעומת זאת, לשכור מעמיס טלסקופי משמעו לשלם רק עבור עלויות השימוש – השכרה, דלק ומפעיל.

לדברי עזרא יעקב "יתרון אחד ברור של השכרת מעמיס טלסקופי הינו שעל הקבלנים לשלם עבורו רק כאשר הם משתמשים בו. השכרת מעמיס טלסקופי מבטלת את חוסר הוודאות של העתיד. קבלנים המשכירים מעמיס טלסקופי יכולים תמיד להחזיר את הציוד במידה והשוק נחלש או אם הפרויקט נופל".